K najvyššiemu efektu ničenia baktérií a ich sporov, plesní, kvasníc a mikroorganizmov dochádza pri UV žiarení s vlnovou dĺžkou svetla 253,7 nm.
Rozhodujúcim kritériom pre účinnosť UV žiarenia je stanovenie minimálnej dávky aplikovanej pri danom prevádzkovom stave na dezinfikované medium. Dávka sa definuje ako súčin intenzity žiarenia a doby ožiarenia a udáva sa v mJ/cm2. K dezinfekcii podľa druhu média sa vyžaduje minimálna dávka 30 mJ/cm2.
Voľba počtu germicídnych žiaričov v miestnosti a voľba doby práce:
Metóda voľby počtu lámp, spočívajúca v zohľadnení vyskytujúcich sa baktérií, plesní a ďalších mikroorganizmov v miestnosti je nielen zložitá, ale aj nepraktická vzhľadom k premennosti týchto parametrov i s ohľadom na špecifické prostredie jednotlivých miestností ako je napríklad prirodzené prúdenie vzduchu v miestnosti, jej tvar, teplota, vlhkosť a pod.
Príklad:
Ako príklad uvádzame výpočet doby ožarovania dosky stola germicídnym svietidlom NBV30 zo vzdialenosti 1m za účelom získania 99,9% deaktivácie zárodkových tyčiniek. Relatívna vlhkosť vzduchu 70%, teplota vzduchu 15 stupňov Celzia.
Dobu ožarovania vypočítavame podľa vzoru:
t = D / E; kde:
D - dávka - pre 99,9% deaktivácie zárodkovej tyčinky je 360 J/m2
E - efektívna intenzita žiarenia UV-C
Efektívne intenzitu žiarenia UV-C vypočítavame podľa vzoru:
E = E1 K/K1; kde:
E1 - intenzita žiarenia UV-C pre svietidlo NBV30 zo vzdialenosti 1 m je 2,3 W/m2
K - koeficient zmeny intenzity žiarenia UV-C závisle na teplote - pre +15 ° C je 0,8
K1 - koeficient zmeny intenzity žiarenia UV-C závisle na relatívnej vlhkosti vzduchu - pre 70% je 1,5
Keď dosadíme údaje do vzorov dostaneme:
t = 360x1, 5 / 2, 3x0, 8s; čiže asi 5 minút
Ak zohľadníme, že intenzita žiarenia UV-C klesá priamo úmerne k štvorcu vzdialenosti tak aby sme získali rovnaký efekt pri ožarovaní zo vzdialenosti 3 metrov museli by sme 9x predĺžiť dobu expozície. Ako je zrejmé, formulovanie jednoduchej zásady určujúcej empirickým spôsobom počet svietidiel v konkrétnej miestnosti, je nemožné.
Z praktického hľadiska môžeme ale prijať, že dosiahneme dostatočný stupeň mikrobiologickej čistoty pri použití:
- Germicidního svietidlá 1x15W pre plochu do 6 m2,
- Germicidního svietidlá 2x15W pre plochu do 10 m2,
- Germicidního svietidlá 30W pre plochu do 12 m2,
- Germicidního svietidlá 2x30W pre plochu do 18 m2,
a to v miestnosti s výškou 2,5-3 m v izbových podmienkach.
V závislosti na miestnosti určenia (sála pre chorých, lekárska ambulancia, ošetrovacie ambulancie, operačná sála) zapíname svietidlá na 2 až 8 hodín.
Aby sme získali dočasný efekt dezinfekcie vzduchu pomocou germicidního svietidlá v miestnosti (napr. medzi dvoma lekárskymi úkonmi) zapíname germicídne svietidlá na 15-20 minút.
Pri využívaní germicídnej lampy je potrebné si uvedomiť, že UV-C žiarenie môže pri nedodržaní určitých pravidiel ako je priamy kontakt očí a pokožky so žiariením germicídnej lampy poškodiť zdravie. Môže dôjsť k silnému zápalu spojiviek a začervenaniu pokožky. Ako ochrana slúžia sklenené okuliare s čistým sklom a gumové rukavice. Deti by nemali do styku s UV-C žiarením vôbec prísť.
Z tohto dôvodu boli vyvinuté germicídne lampy s nepriamym žiarením, ktoré úplne eliminujú prípadné rizikové zdravotné ťažkosti. Ich funkcie sú popísané v časti druhy germicídnych lámp.